Instalacja LPG a koszt ubezpieczenia OC

2023-05-11Zespół Inszury

Wielu kierowców szuka sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem paliwa. Dużą popularnością cieszy się instalacja LPG. Auta zasilane gazem uznawane są za tańsze w eksploatacji. Jednak czy dotyczy to również kosztów związanych z ubezpieczeniem OC? Sprawdź już teraz, jak wpływa instalacja LPG na wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Auto z instalacją LPG – jakie masz możliwości do wyboru?

W Polsce kierowcy, którzy zdecydują się na posiadanie samochodu na gaz, mają do dyspozycji kilka rozwiązań. Mogą skontaktować się z serwisem lub mechanikiem, który zamontuje dla nich instalację LPG. Będzie to wiązało się z pewną inwestycją finansową. Koszty zależne są od specjalisty i wielkości miasta. 

Kolejną możliwością jest zakupienie samochodu używanego, który już będzie posiadał instalację LPG. Wtedy nie trzeba już ponosić dodatkowych kosztów.

Alternatywnym wyjściem jest zakupienie pojazdu z salonu, który będzie od razu działał na gaz. Dziś z powodzeniem nadal będziesz w stanie zakupić samochód marki Audi, Mercedes, Skoda, Opel, Dacia czy BMW, który posiada już zamontowaną instalację LPG.

Zalety i wady montażu LPG w samochodzie

Zamontowanie instalacji LPG wiąże się z licznymi korzyściami – z pewnością szybko je dostrzeżesz. Najpopularniejszą zaletą, która dla wielu kierowców jest kluczowa, to możliwość obniżenia kosztów za paliwo. Ma to szczególne znacznie dla osób, które dojeżdżają każdego dnia do pracy, prowadzą firmę transportową lub często podróżują służbowo bądź prywatnie.

Kolejną zaletą pojazdów zasilanych gazem jest to, że są bardziej ekologiczne niż te, poruszające się przez spalanie benzyny lub ropy. Otóż podczas jazdy pojazdem z instalacją LPG będziesz w stanie generować mniejszą ilość spalin niż we wcześniej wymienionych przypadkach.

Tyle, jeśli chodzi o zalety. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy także z tego, że auto na gaz może wiązać się także z kilkoma znaczącymi wadami. 

  • Na pewno sam koszt instalacji LPG to spory wydatek, a czas zwrotu jest dość długi – wyjątkiem są sytuacje, gdy bardzo dużo podróżujesz samochodem ok. 10 tys. km rocznie. 

  • Poza tym kupując samochód z instalacją LPG, musisz też przygotować się na wyższą cenę za auto.

  • Po 10 latach od legalizacji zbiornika na gaz należy go wymienić na nowy. Wtedy ponownie konieczna jest legalizacja zbiornika gazu.

  • Nie możesz korzystać z niektórych parkingów podziemnych.

  • W bagażniku będziesz mieć mniej miejsca, gdyż zazwyczaj właśnie tam montowany jest zbiornik z gazem.

  • Trzeba przygotować się także na wyższe koszty związane z badaniem technicznym pojazdu. Wydatek z tego tytułu niekiedy wzrasta nawet o 50%!

  • Zalecana jest także częstsza wymiana świec i przewodów zapłonowych w samochodzie. W dodatku więcej zapłacisz za usługi serwisowe, gdy jeździsz autem na gaz.

  • Wiele agencji ubezpieczeniowych nalicza wyższe składki na ubezpieczenie OC, gdy Twój pojazd posiada instalację LPG.

Czy instalacja LPG wpływa na wysokość składki na OC?

Zwróćmy jednak uwagę na to, jak instalacja LPG wpływa na wysokość składki na OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają cenę ubezpieczenia w indywidualny sposób. Zwracają uwagę na wiele istotnych dla nich kryteriów. Jednym z takich aspektów może być także rodzaj paliwa, które zasila Twój samochód. Niektóre firmy ubezpieczeniowe decydują się na zaoferowanie wyższej stawki za OC kierowcom, posiadającym auto na gaz w porównaniu do tych, którzy zasilają pojazd na benzynę lub ropę. Skąd bierze się taka rozbieżność?

Z jednej strony różnica w cenie wynika z faktu, że zakład ubezpieczeń podejrzewa, że kierowca zdecydował się na instalację LPG, aby zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem paliwa. To z kolei może oznaczać, że zamierza częściej używać swojego pojazdu. Większa eksploatacja auta prowadzi z kolei do zwiększonego ryzyka spowodowania lub uczestniczenia w kolizji bądź też w wypadku samochodowym. Dlatego w interesie firmy ubezpieczeniowej jest zwiększenie wysokości składki za OC.

Jednak to nie jedyny powód podwyżki składki na ubezpieczenie. Zakłady ubezpieczeń wskazują również na to, że instalacja LPG to dodatkowa ingerencja w konstrukcję pojazdu. Szczególnie jeśli fabrycznie pojazd nie był przystosowany do instalacji LPG. Ubezpieczyciel uznaje w takiej sytuacji, że nieprawidłowości w trakcie montażu mogą sprawić, że pojazd będzie charakteryzował się większą awaryjnością. To z kolei może już doprowadzić do powstania szkody w ruchu drogowym i nie tylko.

To tylko kilka najczęściej powtarzanych przyczyn, dlaczego składka na ubezpieczenie OC jest wyższa w przypadku auta na gaz.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na montaż instalacji LPG, przeanalizuj wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Koniecznie zapytaj również swojego ubezpieczyciela, czy zamontowanie zbiornika z gazem sprawi, że koszty związane z ubezpieczeniem OC ulegną zwiększeniu. Dopiero po dogłębnej analizie będziesz w stanie ocenić, czy samochód na gaz będzie dla Ciebie faktycznie opłacalny. Jeśli oczekujesz szybkiego zwrotu z inwestycji, to instalacja LPG może nie być dobrym wyborem.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.