Jak kupić tanie OC/AC dla młodego kierowcy?

2023-05-11Zespół Inszury

Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego wskazują, że młodzi kierowcy uczestniczą, w co trzecim wypadku komunikacyjnym. Jaki z tego wniosek? Skoro ryzyko zdarzenia drogowego jest większe w przypadku osób w przedziale wiekowym 18-26 lat, to właśnie ta grupa musi liczyć się z wyższymi opłatami za ubezpieczenia OC i AC. Sprawdź zatem, jak kupić tanie OC lub AC dla młodego kierowcy i czy w ogóle jest to możliwe.

Kim jest młody kierowca według ubezpieczalni?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie podaje precyzyjnej definicji „młodego kierowcy”. W konsekwencji towarzystwa ubezpieczeniowe opracowują własne wytyczne, które ułatwiają im klasyfikację klientów. W niektórych firmach istotniejszy jest wiek kierującego, inne przykładają większą wagę do stażu za kierownicą. Większość ubezpieczycieli stosuje zwyżki wobec grupy wiekowej 18-26 lat lub osób posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata.

Dlaczego młody kierowca płaci więcej za OC/AC?

Według danych ITS i KGP, a także policyjnych statystyk, to właśnie młodzi kierowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Wskaźniki wypadkowe w tej grupie są niemal dwukrotnie wyższe niż w przypadku kierowców ze starszych grup wiekowych oraz trzykrotnie większe niż wśród seniorów (powyżej 60. roku życia). Warto przy tym zaznaczyć, że zdarzenia komunikacyjne z udziałem młodych kierowców różnią się od tych spowodowanych przez osoby starsze. Większość z nich ma miejsce w godzinach nocnych i wynika z nadmiernej prędkości.

Wśród pozostałych powodów, przez które młodzi kierowcy muszą płacić wyższe składki, należy wymienić:

  • stan upojenia alkoholowego (zażywanie środków psychoaktywnych),

  • brak umiejętności oceny sytuacji i rozproszenie uwagi,

  • niewłaściwa reakcja (brak doświadczenia),

  • fantazja, brawura i chęć pokazania swoich umiejętności,

  • popisy przed rówieśnikami i presja rówieśnicza,
    nielegalne wyścigi samochodowe.

Oczywiście wiek to niejedyny powód, który ma wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC. Równie istotnymi kwestiami są brak historii ubezpieczeniowej, marka pojazdu oraz ewentualne wykonywanie tuningu lub chiptuningu. W każdej z tych sytuacji musisz liczyć się z wyższymi kosztami zakupu ubezpieczenia.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Koszt zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodego kierowcy zależy od tego, czy zdecydujesz się na samo OC, czy też na pakiet z autocasco. Oprócz tego możesz dobrać dodatki w postaci assistance czy NNW. Według danych statystycznych ze stycznia 2023 r. średnia cena OC dla kierowcy w wieku 18-24 lata wynosi 1365 zł. To niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do stawek za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla starszych kierowców.

Jak młody kierowca może kupić tanie OC/AC?

Wysokie ceny sprawiają, że młodzi kierowcy szukają oszczędności. Tanie OC/AC dla młodego kierowcy jest możliwe, o ile zapoznasz się z przedstawionymi przez nas sposobami. Jednym z nich jest zakup ubezpieczenia przez Internet np. przez porównywarkę ubezpieczeń. Często wiąże się to z niższymi cenami, a nawet z możliwościami skorzystania z rabatów na zakup ubezpieczenia OC lub AC. Sprawdź, w jaki jeszcze inny sposób młodzi kierowcy mogą kupić tanie OC i AC.

Rodzaj pojazdu a cena ubezpieczenia OC

Marka, model oraz moc silnik mają wpływ na ustalenie wysokości składki OC. Jeżeli chcesz ograniczyć wydatki na ubezpieczenie, rozważ zakup nowego lub maksymalnie kilkuletniego pojazdu z segmentu B (to np. Hyundai, Dacia, Renault czy Skoda) o małej pojemności silnika. Pamiętaj, że młode osoby poruszające się sportowym tuningowanym autem, należą do grupy zwiększonego ryzyka i są traktowane przez ubezpieczalnie jako potencjalnie szkodowi kierowcy.

Uwaga! Jeżeli wykorzystujesz pojazd do odpłatnych przewozów osób, to musisz poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Wpłynie to  na rekalkulację i wyższe koszty ubezpieczenia.

Szukasz taniego OC? Dopisz współwłaściciela!

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy jest wyznaczenie współwłaściciela, który ma nienaganną historię ubezpieczeniową i długi staż za kierownicą – koniecznie powyżej 36 miesięcy. Takie rozwiązanie, mimo że ma wiele zalet, niesie ze sobą pewne ryzyko. Wystarczy bowiem, że świeżo upieczony kierowca spowoduje wypadek, a wysokość składki na ubezpieczenie OC w kolejnym roku będzie wyższe dla każdego współwłaściciela.

Gromadzenie zniżek – sposób na tanie OC/AC dla młodego kierowcy

Zastanawiasz się, jak kupić tanie OC/AC dla młodego kierowcy? W pierwszej kolejności skorzystaj z ogólnodostępnych i darmowych porównywarek ubezpieczeń, które ułatwią Ci szybką weryfikację najkorzystniejszych ofert dostępnych na rynku i odrzucenie ubezpieczalni oferujących zawyżone stawki.

Najlepiej, jeśli jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności zostaniesz dopisany do ubezpieczenia samochodu np. swoich rodziców lub starszego rodzeństwa. Dzięki temu systematycznie będziesz zbierać zniżki za bezszkodową jazdę. Tym samym, gdy już będziesz mieć własne auto, to zapłacisz znacznie mniej za ubezpieczenie OC.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.