Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?

2023-05-08Zespół Inszury

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Korzystając z niego, zyskujesz pewność, że w razie spowodowania wypadku czy kolizji ubezpieczyciel pokryje np. koszty związane z naprawą Twojego pojazdu. Autocasco to również wsparcie dla kierowcy, któremu skradziono pojazd. Od czego zależy cena AC i jakie są zalety posiadania tego ubezpieczenia? 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie Autocasco?

Chociaż ubezpieczenie AC jest dobrowolne, to jednak warto się nim zainteresować z kilku względów. Przede wszystkim AC umożliwia uzyskanie odszkodowania w momencie, kiedy Twój pojazd został skradziony. Statystyki policyjne są mocno niepokojące w tej kwestii – w 2022 roku Polska Policja odnotowała 7382 kradzieży aut. 

Na AC warto się zdecydować również dlatego, że ułatwia znalezienie środków na pokrycie szkody, jakiej dopuścił się sam kierowca. 

Ubezpieczenie AC opłaca się szczególnie:

 • właścicielom nowych i bardzo drogich aut;

 • świeżo upieczonym i niedoświadczonym kierowcom;

 • posiadaczom aut starszych roczników – ze względu na trudność w dostępie do części zamiennych czy nieco wyższych kosztów naprawy. Jeśli tylko ubezpieczyciel zapewnia dla nich ofertę AC.

Ponadto ubezpieczenie AC jest też w stanie pokryć szkody powstałe w wyniku:

 • zaistniałego aktu wandalizmu;

 • uszkodzenia auta przez inny pojazd, człowieka, zwierzę czy też przedmiot;

 • działania sił przyrody np. gradobicia, powodzi, pożaru, uderzenia pioruna i innych zjawisk atmosferycznych;

 • kradzieży pojazdu, np. w celu krótkotrwałego użycia;

 • działania osób trzecich;

 • działania czynników termicznych lub chemicznych.

Od czego zależy cena AC? Najważniejsze aspekty

Cena AC jest zróżnicowana i zależy w głównej mierze od indywidualnych ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym mamy podpisaną umowę. Przyjrzyjmy się jakie aspekty wpływają na wysokość ceny tego ubezpieczenia. 

Wartość pojazdu

Jednym z głównych wyznaczników ceny AC jest wartość pojazdu. Im auto jest nowsze, a jego wyposażenie bardziej luksusowe, tym cena AC idzie w górę. Ma to związek z faktem, że tego typu samochody są nie tylko droższe w utrzymaniu, ale także to właśnie one zazwyczaj budzą największe zainteresowanie złodziei. Zauważ, że cenę AC może też podwyższyć wartość dodatkowego wyposażenia.

Dane na temat kierowcy 

To kolejny ważny aspekt decydujący o wysokości składki za AC. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę następujące informacje na temat posiadacza auta:

 • wiek – im młodszy kierowca tym cena AC będzie wyższa, co jest związane z faktem, że najwięcej wypadków czy kolizji powodują osoby między 18. a 24. rokiem życia – w 2021 roku byli sprawcami 3 653 wypadków;

 • doświadczenie za kierownicą – decyduje o nim data wydania prawa jazdy;

 • historia szkodowości – ubezpieczyciel sprawdza bezszkodowość ubezpieczenia AC;

 • przebieg pojazdu i miejsce parkowania w nocy (garaż, na posesji, na ulicy);

 • region zamieszkania i adres kierowcy – uznaje się, że o wiele większe prawdopodobieństwo wypadku zachodzi na terenach miejskich, niż na obszarach niezabudowanych i wiejskich; dlatego też o wiele wyższą składkę będzie płacił kierowca, zamieszkujący miasto, niż wieś.

Zakres ochrony ubezpieczenia

Cena AC zależna jest również od zakresu ochrony, na jaką się zdecyduje kierowca:

 • najtańsza opcja to tzw. AC mini – obejmuje jedynie przypadki takie jak – kradzież lub zniszczenie pojazdu;

 • AC all risks – to najdroższa opcja ubezpieczenia AC, ale również oferująca najbardziej rozbudowaną ochronę dla kierowców. 

Model i marka pojazdu

Także marka i model auta mają wpływ na wysokość składki za AC. Ubezpieczyciel bierze tu pod uwagę:

 • marka pojazdu – wiąże się to z możliwością osiągania wyższych prędkości, ale też z częstotliwością kradzieży – w 2022 roku w Polsce najczęściej kradzione były auta marki Toyota, Audi oraz Volkswagen;

 • liczbę kolizji czy wypadków z udziałem danych samochodów.

Miejsce parkowania samochodu

To gdzie kierowca parkuje swój pojazd, również stanowi dla ubezpieczyciela cenną wskazówkę. Wyższa cena AC będzie dotyczyła aut, które parkowane są na zewnątrz lub na parkingu ogólnodostępnym, przez co stają się bardziej narażone zarówno na kradzież, jak i na uszkodzenia. Warto nadmienić, że ubezpieczyciel bierze też pod uwagę sposób zabezpieczania auta, jakie stosuje sam jego posiadacz. 

Sposób płatności za AC

Wiele firm ubezpieczeniowych zapewnia atrakcyjne zniżki dla tych klientów, którzy wykupili wcześniej OC, posiadają już inne ubezpieczenia czy też są związani z firmą od dłuższego czas.

Podsumowując – wykupienie ubezpieczenia AC jest nieobowiązkowe, więc nie wszyscy kierowcy decydują się na to rozwiązanie. Mimo to warto się nim zainteresować m.in. dlatego, że chroni w razie uszkodzenia własnego pojazdu, więc nie musisz obawiać się kosztów naprawy pojazdu w razie wystąpienia szkody.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.