Stłuczka pożyczonym autem a wypłata ubezpieczenia

2023-05-11Rafał Kowalewski

Czy wiesz, że co czwarty wypadek lub kolizja na drodze są spowodowane przez osobę, która nie jest właścicielem prowadzonego pojazdu? To dane przekazane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Planujesz pożyczyć od bliskiego samochód? Wcześniej sprawdź koniecznie, czy pojazd ma ważne OC! Dowiedz się, jak to zrobić i jak należy postępować w razie stłuczki pożyczonym autem.

Jak sprawdzić, czy pożyczony samochód ma ważne OC?

Na pewno doskonale wiesz, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Dlatego właściciel pojazdu lub użytkownik jest zobowiązany do wybrania oferty któregoś towarzystwa ubezpieczeniowego i opłacania w terminie składki. 

Pożyczając auto od rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół, koniecznie upewnij się, czy pojazd ma ważne OC. 

Jak sprawdzić, czy pożyczony samochód ma ważne OC? Jeśli nie chcesz zapytać się wprost o ważność ubezpieczenia OC, wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN na stronie UFG

Czy ubezpieczenie OC chroni przed odpowiedzialnością użytkownika kierującego pożyczonym pojazdem?

Stłuczka pożyczonym autem a wypłata ubezpieczenia to kwestia, która nurtuje wiele osób. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie OC pojazdu chroni Cię przed odpowiedzialnością? Najlepiej, jeśli będziesz opierać się o zapis z art. 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Treść tej ustawy wyraźnie wskazuje na to, że OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy. Dlatego w razie kolizji lub wypadku drogowego nie musisz obawiać się odpowiedzialności finansowej, bo odszkodowanie poszkodowanemu zostanie uregulowane z ubezpieczenia OC sprawcy. Nie ma wtedy znaczenia fakt, czy jesteś właścicielem samochodu, czy tylko pożyczyłeś bądź pożyczyłaś auto.

Z czyjego ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowanie?

Masz własny samochód, ale akurat jest w naprawie, więc pożyczyłeś auto od przyjaciela, brata, siostry czy innej bliskiej osoby? Jeśli spowodowałeś stłuczkę, to z pewnością zastanawiasz się, czy odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojego OC, czy z ubezpieczenia właściciela samochodu. Przepisy wskazują na to, że likwidacja szkody następuje z OC przypisanego do auta, które spowodowało wypadek bądź kolizję drogową. Dlatego to osoba, od której pożyczyłeś samochód, straci część zniżek za bezszkodową jazdę.

Jakie są konsekwencje spowodowania wypadku pożyczonym samochodem, które nie ma ważnego OC?

Pożyczony samochód nie miał wykupionego OC i doszło do kolizji bądź wypadku? Taka sytuacja może być bardzo kłopotliwa zarówno dla kierowcy, jak i dla właściciela auta. Wówczas odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ta instytucja będzie się ubiegała o tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli po prostu o zwrot poniesionych kosztów. Co więcej może zgłosić się po te środki zarówno do właściciela samochodu, jak i do osoby, która nim kierowała w chwili wypadku.

Z pewnością brak ważnego ubezpieczenia OC będzie się też wiązało z wysokimi karami finansowymi, dlatego nie warto narażać się na ewentualne koszty. Choć zgodnie z danymi UFG w Polsce w 2022 roku nadal ok. 10 mln pojazdów nie ma wykupionego OC.

Czy trzeba informować ubezpieczyciela o nowym użytkowniku samochodu?

Powinieneś poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o nowym użytkowniku samochodu. Szczególnie, gdy dotyczy to kierowcy poniżej 26 roku życia lub posiadającego prawo jazdy krócej niż 3 lata. Firmy ubezpieczeniowe za najbardziej ryzykowną grupę uznają młode osoby między 18. a 25. rokiem życia.

Radzimy też poinformować ubezpieczyciela o nowym użytkowniku samochodu, który jest jeszcze niedoświadczonym kierowcą. Mogą to być osoby powyżej 26. roku życia, mające od niedawna prawo jazdy – krócej niż 36 miesięcy. W takim przypadku przygotuj się na niewielki wzrost składki ubezpieczeniowej. Dzieje się tak dlatego, że właśnie te grupy najczęściej są sprawcami kolizji drogowych, więc ubezpieczyciele uznają, że ochrona takich pojazdów wiąże się z dużo większym ryzykiem. 

Pomimo możliwości wzrostu kosztów ubezpieczenia, nie należy zatajać informacji o nowych użytkownikach przed TU – nawet, gdy ta osoba nie jest współwłaścicielem pojazdu. Tym bardziej, gdy dotyczy to młodocianych kierowców. Choć jednocześnie musisz przygotować się na rekalkulację składki, co może spowodować wzrost ceny za ubezpieczenie.

Kto płaci za szkodę – kierowca czy właściciel samochodu?

Czy wiesz, że stłuczka pożyczonym autem w niektórych sytuacjach wiąże się z koniecznością poniesienia pełnej odpowiedzialności przez kierowcę, a nie przez właściciela auta?

Oto kilka przypadków, kiedy UFG może domagać się pokrycia szkód przez kierowcę pojazdu:

  • umyślne doprowadzenie do wypadku,

  • jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających,

  • ucieczka z miejsca zdarzenia,

  • brak uprawnień do prowadzenia pojazdu,

  • umyślne złamanie zasad ruchu drogowego.

Co więcej, właściciele skradzionych samochodów nie muszą obawiać się, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego. W przypadku, gdy złodziej spowoduje kolizję, to odszkodowanie nie obciąży ubezpieczenia właściciela pojazdu, o ile kradzież zostanie zgłoszona w odpowiednim czasie.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.