Tuning samochodu a ubezpieczenie OC

2023-05-11Zespół Inszury

Zanim zdecydujesz się na kupno tuningowanego samochodu lub postanowisz samodzielnie ulepszyć swoje auto, dowiedz się, czy wpłynie to na wysokość składki na ubezpieczenie OC. Zgodnie z umową i prawem konieczne jest zgłoszeniem ubezpieczycielowi wszelkich zmian, zachodzących w obrębie ubezpieczonego pojazdu. Sprawdź już teraz, jak tuning samochodu wpływa na ubezpieczenie OC.

Czym jest tuning samochodu?

Tuning pojazdu to zmiana wyglądu oraz funkcjonalności w obrębie samochodu w porównaniu z jego fabrycznymi parametrami. 

Tuning możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • Mechaniczny – zmiana w zakresie działania silnika, układu napędowego lub podwozia, wpływa na jakość jazdy, zwiększenie osiągów, ale też może poprawić poziom bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu.

  • Elektroniczny – jak wskazuje na to nazwa, jest powiązany ze zmianą oprogramowania w samochodzie, pozwala na osiąganie większej prędkości, a nawet może sprawić, że auto będzie spalało mniejszą ilość paliwa. Samodzielne przeprowadzenie takiego tuningu jest właściwie niemożliwe, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem.

  • Optyczny – zwany wizualnym, to zmiana w wyglądzie samochodu, taki tuning zajmuje najmniej czasu i nie wpływa na parametry techniczne pojazdu; zazwyczaj wiąże się z montażem dodatkowych elementów, np. nowej maski czy kierownicy.

  • Akustyczny – ma związek z ingerencją w akustykę w samochodzie. To rozwiązanie wybierane przez entuzjastów czystych dźwięków i mocnych bitów.

Tuning samochodu a ubezpieczenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć

Zgodnie z umową należy zgłosić każdą modyfikację związaną z samochodem. Niezależnie od tego, czy tuning dotyczy jedynie aspektów wizualnych, czy też elektronicznych, a nawet mechanicznych.

Dlaczego to takie ważne? Pracownicy zakładu ubezpieczeń ocenią, czy dokonana zmiana ma wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Zatem, jak tuning wpływa na ubezpieczenie OC? Zazwyczaj każda sytuacja związana z tuningiem rozpatrywana jest w sposób indywidualny. Jeśli zdecydujesz się na tuning w obrębie silnika, Twoje auto będzie w stanie osiągać większą prędkość maksymalną, a to zwiększy ryzyko wystąpienia wypadku. Dlatego też zapewne towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że konieczna jest rekalkulacja wysokości składki na ubezpieczenie OC i zwiększenie opłaty na kolejny rok.

Szkoda z OC a tuning samochodu

Gdy bierzesz udział w kolizji lub wypadku samochodowym, szkody pokrywa ubezpieczyciel sprawcy. W sytuacji, gdy w trakcie kolizji na parkingu doszło do uszkodzenia felgi, ubezpieczyciel sprawcy powinien zapewnić taką kwotę pieniędzy, która umożliwia zakupienie oryginalnej felgi. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ubezpieczyciel będzie w stanie udowodnić, że kierowca nie posiadał oryginalnej felgi.

Zastanówmy się, co należy zrobić, gdy uszkodzone felgi są warte kilka tysięcy złotych i nie są fabryczne. Kierowca zdecydował się na tego typu tuning optyczny, ale nie zgłosił tego faktu ubezpieczycielowi.

Co zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów wydanych za felgi? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że są dwa rozwiązania, na jakie można się zdecydować w takiej sytuacji. 

  • Pierwsza możliwość: Możesz dostarczyć ubezpieczycielowi fakturę lub rachunek, potwierdzający zakup. W ten sposób wskażesz, ile faktycznie warte były uszkodzone felgi. Wycena będzie odnosiła się do wartości część w dniu zakupu.

  • Druga możliwość: Jeśli nie posiadasz potwierdzenia zakupu, to odwołaj się do ubezpieczyciela i opisz szczegółowo, jakie felgi posiadałeś w swoim samochodzie. Wskaż dokładnie model, rozmiar czy markę. W sytuacji, gdy odwołanie nie zostanie uwzględnione, warto jeszcze skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który wyceni wartość felgi.

Na co należy uważać? Problem dotyczy sytuacji, kiedy wykorzystywana przez nas część nie posiadała homologacji, co zgodnie z prawem jest wymagane. Jeśli ubezpieczyciel będzie w stanie określić, że szkoda jest powiązana z częścią, która nie posiada homologacji, może pomniejszyć kwotę odszkodowania ze względu na używanie niedozwolonych części w samochodzie.

Jaki wpływ ma tuning samochodu na AC?

Coraz częściej właściciele pojazdów decydują się także na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. Jednak również w tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że wysokość ceny polisy OC może wzrosnąć przez wykonany tuning pojazdu. Głównie przez to, że tuning auta wpływa na zmianę parametrów silnika i wzrost wartości samochodu. To z kolei ma znaczenie podczas ustalania wysokości składki, jaką należy zapłacić za AC.

Bardzo ważne jest zgłaszanie tuningu podczas trwania umowy lub w momencie podpisywania umowy. Jeśli tego nie zrobisz i dojdzie do kradzieży auta lub do wypadku, to podczas obliczania wysokości odszkodowania brana będzie pod uwagę wcześniejsza wartość pojazdu.

Poza tym warto podkreślić również, że nie każda firma ubezpieczeniowa obejmuje ochroną dodatkowe ulepszenia samochodu. To bardzo indywidualna kwestia, którą należy przedyskutować z doradcą ubezpieczeniowym. W razie potrzeby ubezpieczyciel może potrzebować faktur do udokumentowania wzrostu wartości pojazdu.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.