Ubezpieczenie OC dla szkoły nauki jazdy

2023-05-11Rafał Kowalewski

Samochody szkoły jazdy tak samo, jak wszystkie  inne pojazdy mechaniczne, które są zarejestrowane w Polsce, muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Jednak ze względu na specyficzne wykorzystanie pojazdu oraz ryzyko wynikające z prowadzenia go przez niedoświadczoną osobę, musisz spodziewać się nieco wyższych składek za ubezpieczenie OC dla szkoły nauki jazdy. Poznaj szczegółowe zasady odpowiedzialności w razie kolizji i wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla szkoły nauki jazdy?

Na samochody przeznaczone do komercyjnego użytku zazwyczaj nałożona jest wyższa składka za ubezpieczenie OC. Przede wszystkim jest to związane z dużą liczbą kolizji wywoływanych przez kursantów, co w konsekwencji tworzy obowiązek wypłacania odszkodowania poszkodowanej stronie przez ubezpieczycieli. 

Czy kursant ponosi odpowiedzialność w razie kolizji?

Czy wiesz, że kursant również może ponosić odpowiedzialność w razie kolizji spowodowanej podczas nauki jazdy? Właśnie na to wskazuje ustawa o kierujących pojazdami, zgodnie z którą kursant został uznany za osobę kierującą pojazdem. Mimo że nie prowadzi pojazdu w pełni samodzielnie, to jednocześnie nie wyłącza go to z odpowiedzialności.

Zatem, w jaki sposób można ustalić odpowiedzialność kursanta, a nie instruktora/nauczyciela? Takie sytuacje muszą być rozpatrywane indywidualnie. Jednym z przykładów może być rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w taki sposób, że instruktor nie będzie miał szans na reakcję. Kursant jest też obciążony winą, jeśli celowo nie zastosował się do wskazówek instruktora, co doprowadziło do wypadku lub kolizji drogowej.

Oczywiście policja oraz ubezpieczyciel na pewno wezmą pod uwagę okoliczności podczas zdarzenia, a także stopień zaawansowania w prowadzeniu pojazdu przez kursanta.

Jakie obowiązki ma instruktor podczas kursu jazdy?

Ubezpieczenie OC dla szkoły nauki jazdy to obowiązkowa opłata, którą musi zapłacić właściciel firmy. Dodatkowo instruktor powinien zadbać o maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego niezbędne jest udzielanie praktycznych wskazówek czy przemyślanych poleceń, a w razie konieczności zatrzymanie samochodu. Wykorzystywane podczas nauki jazdy samochody zapewniają dostęp do sprzęgła i hamulca.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek podczas nauki jazdy?

Pamiętaj o tym, że zarówno instruktor, jak i osoba, która dopiero uczy się jazdy samochodem, są uznawani za uczestników ruchu drogowego. Dlatego w razie spowodowania kolizji bądź wypadku odpowiadają za zdarzenia na zasadach ogólnych, ale stopień ich winy jest ustalany indywidualnie i niezależnie od siebie. 

Może okazać się, że tylko jedna ze stron była winna bądź każda z nich przyczyniła się do spowodowania kolizji lub wypadku. Musisz zatem zdawać sobie sprawę z tego, że podczas nauki jazdy każda ze stron jest zobowiązana do zachowania ostrożności i dostosowania się do warunków panujących na drodze. 

Odpowiedzialność za wypadek może ponieść kursant i instruktor. Zatem od kogo poszkodowany kierowca drugiego samochodu powinien domagać się odszkodowania? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jednak niezależnie od końcowych ustaleń, osoba, która ucierpiała w kolizji, może ubiegać się o wypłatę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Jakie ubezpieczenie powinna mieć szkoła nauki jazdy?

Wiesz już, że ubezpieczenie OC dla szkoły nauki jazdy jest obowiązkowe. Jednak w tym przypadku nie warto ograniczać się jedynie do tego rodzaju ubezpieczenia, ponieważ w razie kolizji odszkodowanie zostanie wypłacone jedynie poszkodowanej stronie, a nie sprawcy. 

Dlatego coraz częściej szkoły jazdy decydują się też na zakup autocasco (AC). Gdy zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie, zwróć uwagę na oferty skierowane dla pojazdów o niezwykłym przeznaczeniu. Zazwyczaj wysokość składki w takim przypadku jest ustalana indywidualnie, bo zależy np. od zakresu ochrony. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na pakiet, który chroni nie tylko w razie stłuczki, ale również w przypadku aktów wandalizmu czy kradzieży pojazdu.

Zwróć uwagę na to, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie AC dla pojazdów o niezwykłym przeznaczeniu. Wiąże się to dla nich z większym ryzykiem związanym z koniecznością częstszego wypłacania odszkodowania. Jednocześnie nie możesz ukrywać przed zakładem ubezpieczeniowym faktu, że chcesz wykorzystywać auto w szkole nauki jazdy. Jeśli nie zgłosisz tego faktu, to ubezpieczyciel będzie zwolniony z odpowiedzialności za szkody i w razie kolizji lub wypadku będziesz musiał lub musiała zapłacić za szkodę u drugiego kierowcy z własnej kieszeni.

Oprócz OC i AC warto wykupić też ubezpieczenie NNW, które obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Ta dodatkowa ochrona zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu spowodowanym kolizją drogową. 

Dzięki porównywarce OC i AC możesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.