Ubezpieczenie OC/AC dla osób z Ukrainy

2023-05-08Zespół Inszury

Jesteś obywatelem Ukrainy i kierowcą, ale tymczasowo lub na stałe przebywasz w Polsce? Aby bezpiecznie i zgodnie z prawem poruszać się po polskich drogach samochodem czy motocyklem, musisz mieć ważne OC. Zobacz czym różni się ubezpieczenie OC dla osób z Ukrainy od polskiego. 

Czy ukraińskie OC jest ważne w Polsce?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe na terenie naszego kraju i dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie te ma na celu chronić kierowcę przed konsekwencjami, jakie spadną na niego w razie, gdyby doprowadził do stłuczki, wypadku czy kolizji z udziałem innego pojazdu lub osoby. OC pokrywa m.in. koszty naprawy tego drugiego samochodu, który brał udział w kolizji bądź wypadku.

Takie same funkcje pełni ukraińskie OC, ale czy jest ono ważne na terenie Polski? Samo ubezpieczenie OC PPM, które zostało zawarte z ukraińskim zakładem ubezpieczeń to za mało. Obywatel Ukrainy jest zobowiązany jednocześnie do posiadania Zielonej Karty, którą można wyrobić na terenie swojej Ojczyzny. 

Dokument stanowi gwarancję, że w razie, gdyby ukraiński kierowca spowodował na terenie Polski wypadek, to firma ubezpieczeniowa pokryje wszelkie szkody. Należy jednak pamiętać, że Zielona Karta jest ważna do 12 miesięcy.

Jeśli jednak obywatel Ukrainy ma ukraińskie OC, ale nie ma Zielonej Karty, powinien zdecydować się na inną opcję, czyli na zawarcie ubezpieczenia OC granicznego z polskim towarzystwem ubezpieczeniowym. Ważność takiego ubezpieczenia to również maksymalnie 12 miesięcy.

W jaki sposób można ubezpieczyć ukraiński samochód w Polsce?

Ukraińskie auto (lub każdy inny pojazd mechaniczny) należy ubezpieczyć, wykupując tzw. graniczne OC. Działa w identycznym zakresie, co klasyczne OC. Różnica tkwi przede wszystkim w trybie zawarcia ubezpieczenia.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje bezpłatne 30-dniowe ubezpieczenie OC graniczne dla Ukraińców.

Przysługuje ono:

  • cudzoziemcom;

  • uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski samochodem;

  • obywatelom Ukrainy przekraczającym polską granicę z zalegalizowanym pobytem w naszym kraju;

  • osobom z Ukrainy, które przybyły na teren naszego kraju po 24.02.2022 r.

Co zrobić, gdy upłynie termin bezpłatnego OC granicznego?

Jak już podkreśliliśmy bezpłatne graniczne ubezpieczenie OC dla ukraińskich kierowców, obowiązuje jedynie przez miesiąc. Po tym czasie nie odnawia się automatycznie – należy o tym pamiętać, aby nie narazić się na ewentualne problemy, gdyby doszło do wypadku czy kolizji. Co to oznacza dla kierowców z Ukrainy? Otóż są oni zobowiązani do ubezpieczenia swojego pojazdu, czyli do wykupienia ubezpieczenia OC w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC dla osób z Ukrainy będzie wtedy ważne przez rok. 

Gdzie osoby z Ukrainy mogą kupić OC i AC?

Gdy ubezpieczenie OC straci swoją ważność, obywatele Ukrainy mogą wykupić je w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym np. w Polsce. Osoby te mogą tego dokonać:

  • telefonicznie – przez infolinię, numery udostępniane są na stronach ubezpieczycieli, coraz częściej dostępna jest już infolinia w języku ukraińskim;

  • osobiście – udając się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego;

  • online – korzystając z formularza kontaktowego, udostępnionego przez wybraną firmę ubezpieczeniową na swojej stronie internetowej.

Wybierając ubezpieczenie OC dla obywatela Ukrainy, należy kierować się proponowaną stawką. Najlepiej wybrać tą najtańszą, ale uzupełnić ją wtedy o ubezpieczenie AC dla osób z Ukrainy. Ten rodzaj ubezpieczenia rozszerza zakres ochrony finansowej dla ubezpieczonego kierowcy o takie ważne możliwości jak, chociażby uzyskanie odszkodowania na wypadek kradzieży czy uszkodzenia auta z własnej winy.

Warto przy tym nadmienić, że ubezpieczenie AC dla osób z Ukrainy najlepiej wykupić u tego samego ubezpieczyciela, u którego nabywane jest OC. Wtedy można liczyć na pewne zniżki.

Co grozi kierowcy z Ukrainy bez ważnego OC?

Uaktualnione OC jest niezwykle ważne w przypadku kierowców z Ukrainy, przebywających na obszarze naszego kraju. Jeśli nie będą go posiadali, mogą narazić się na dość przykre konsekwencje – karę pieniężną nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Poza tym w razie spowodowania zdarzenia na drodze czy na parkingu przez osobę prowadzącą samochód zarejestrowany na Ukrainie, ale bez ważnej Zielonej Karty oraz ubezpieczenia granicznego OC, szkodę likwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie wysyła wezwanie do zapłaty do kierowcy, a w razie potrzeby podejmuje kroki na drodze sądowej.

Słowem podsumowania – każdy obywatel przebywający na terenie Polski musi posiadać ważne OC. Ukraińskie OC jest ważne, ale oprócz niego też Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne OC. Przez 30 dni możesz korzystać z bezpłatnego OC granicznego, później należy je wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Chociaż wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i tak będą one o wiele niższe, niż w przypadku, gdyby kierowca nie posiadał ważnego OC, a spowodowałby wypadek czy kolizję. Należy więc w tej kwestii zachować rozsądek.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.