Współwłaściciel samochodu a zniżki OC

2023-05-11Rafał Kowalewski

Młodzi kierowcy do 26. roku życia najczęściej decydują się na zakup ubezpieczenia ze współwłaścicielem pojazdu. To sposób, aby zaoszczędzić nawet kilka tysięcy na obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jednak nie tylko początkujący kierowcy mogą zdecydować się na dopisanie współwłaściciela samochodu. Przekonaj się, komu jeszcze opłaca się takie rozwiązanie.

Czy współwłaściciel auta zbiera zniżki?

Podobnie jak właściciel samochodu, tak również współwłaściciel nabywa zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie ingerują w to, ile osób będzie dopisanych do jednego pojazdu. Dzięki temu każda z nich może liczyć na rabaty podczas zakupu ubezpieczeń.

Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z dopisaniem współwłaściciela pojazdu:

  • młodociany współwłaściciel powinien spodziewać się wyższych składek OC, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę większe ryzyko szkody;

  • współwłaściciel musi być wymieniony w dowodzie rejestracyjnym – niewystarczające jest jedynie zgłoszenie tego faktu firmie ubezpieczeniowej.

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?

Możesz dopisać współwłaściciela pojazdu już w momencie zakupu samochodu lub nawet po kilku miesiącach bądź latach jego użytkowania. Zrób to także wtedy, gdy członek najbliższej rodziny uzyska uprawniania do prowadzenia samochodu. Wówczas możesz pomóc takiej osobie budować historię ubezpieczeniową do momentu, gdy zakupi swój własny pojazd. 

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? Bez problemów zrobisz to w miejskim Wydziale Komunikacji. Musisz wypełnić właściwy wniosek, a następnie dołączyć do niego dokument, który potwierdza przeniesienie części własności pojazdu na wybraną osobę. Zostanie wtedy też wpisana do dowodu rejestracyjnego. Zazwyczaj ma to formę:

  • umowy darowizny – to właśnie na tę opcję decydują się osoby spokrewnione ze sobą, ponieważ pozwala to uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych;

  • umowy sprzedaży – taki dokument jest głównie podpisywany przez niespokrewnione osoby, które pozostają ze sobą w bliskiej relacji.

Pamiętaj, że za dodanie bądź wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym nie jest pobierana opłata. Jednak musisz przygotować się na wydatek w granicy ok. 20 zł, gdy w sprawę zaangażowany jest pełnomocnik.

Współwłaściciel samochodu a zniżki OC – jak jest wyliczana składka?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje nieco inną metodę naliczania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. 

Dla przykładu niektórzy ubezpieczyciele odejmują od podstawowej ceny 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Wówczas maksymalne zniżki mogą wynieść do 60% z pełnej wysokości składki. 

Ubezpieczenie OC może być tańsze nie tylko dzięki naliczaniu zniżek, ale też dzięki płatności kartą kredytową, BLIKiem oraz lojalności wobec jednej firmy ubezpieczeniowej.

Kto powinien zostać współwłaścicielem samochodu, gdy chcesz zaoszczędzić?

Chcesz zaoszczędzić pieniądze na składkach za ubezpieczenie OC? W takim razie kluczowe znaczenie ma to, kogo dopiszesz jako współwłaściciela pojazdu. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe proponują niższe OC doświadczonym kierowcom. Szczególnie tym, którzy mogą pochwalić się długoletnim stażem w prowadzeniu pojazdów, a do tego bezszkodową historią ubezpieczenia. Dlatego to właśnie taki współwłaściciel zapewni Ci największe upusty.

Kto odpowiada za szkody, gdy samochód ma kilku właścicieli?

Współwłaściciel samochodu a zniżki OC – interesuje Cię ten temat? Mamy nadzieję, że już wiesz, jaka jest zależność między współwłaścicielem a wysokością zniżek za OC.

Teraz musimy zwrócić uwagę na odpowiedzialność za szkody w przypadku kilku właścicieli pojazdu. Choć każdy ze współwłaścicieli tworzy własną historię ubezpieczeniową, to jednak łączy ich wspólna odpowiedzialność za szkodę. Dlatego bez względu na to, z czyjej winy dojdzie do kolizji bądź wypadku, to informacja o szkodzie z ubezpieczenia OC pojawi się na koncie wszystkich współwłaścicieli. Może to skutkować podwyższeniem wysokości składki w kolejnym roku.

Ile możesz stracić w takim przypadku? Kiedyś towarzystwa ubezpieczeniowe korzystały z prostego systemu naliczania podwyżek. Polegał on na odjęciu 10% zniżki za każdą kolizję czy wypadek. Obecnie stosowane są dużo bardziej zaawansowane narzędzia. 

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.