Wypadek drogowy z udziałem zwierzęcia a ubezpieczenie

2023-05-11Zespół Inszury

Wiele dróg jest wybudowanych tuż przy lasach i łąkach, dlatego jadąc samochodem, musisz zachować szczególną ostrożność. Wiosna oraz jesień to miesiące, gdy dochodzi do wzmożonych wędrówek zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Najrozsądniejszy wyborem będzie wykupienie wtedy dodatkowego ubezpieczenia. Sprawdź, kiedy i od kogo otrzymasz odszkodowanie podczas wypadku drogowego z udziałem zwierzęcia.

Jak postępować, jeśli potrąciłeś zwierzę?

Wypadek drogowy z udziałem zwierzęcia to dość częsty problem. Najwięcej dochodzi do nich w kwietniu, maju, październiku i listopadzie. Szczególną uwagę musisz zachować na leśnych drogach, a także na trasach otoczonych polami. Co zrobić, gdy już dojdzie do potrącenia zwierzyny?

Przede wszystkim nie odjeżdżaj z miejsca wypadku. Zobowiązuje Cię do tego ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie z treścią tego przepisu Twoim obowiązkiem jest zapewnienie zwierzęciu pomocy lub zawiadomienia o zdarzeniu właściwych służb – policję lub straż miejską.

Najlepiej wezwij policję, zabezpiecz miejsce kolizji trójkątem, włącz światła awaryjne i czekaj na przyjazd służb. Warto to zrobić także dlatego, że notatka sporządzona przez policję przyda Ci się podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Oceń stan samochodu i zrób zdjęcia szkody

Gdy miejsce kolizji jest już zabezpieczone, to przyszła pora na oględziny pojazdu. Dokładnie przyjrzyj się samochodowi i oceń, jakie szkody wyrządziło zderzenie ze zwierzęciem. Zazwyczaj wiąże się to ze stłuczonym reflektorem, choć nieraz uszkodzenia są jeszcze poważniejsze. Pamiętaj, żeby sfotografować wszystkie elementy, które wskazują na kontakt ze zwierzęciem. Nawet jeśli jeleń, dzik, łoś czy sarna zdążyły uciec, to i tak zrób zdjęcia i sprawdź, czy widoczne są ślady krwi bądź sierści. Będą to dowody w procesie odszkodowawczym.

W przypadku, gdy zderzenie ze zwierzęciem uniemożliwia dalsze prowadzenie samochodu, to koniecznie wezwij służby drogowe. 

Kto wypłaci odszkodowanie po kolizji z dzikim zwierzęciem?

Wypadek drogowy z udziałem zwierzęcia wcale nie oznacza, że na pewno otrzymasz odszkodowanie. Największe szanse na uzyskanie odszkodowania masz w sytuacji, gdy masz opłacone ubezpieczenie autocasco. Sprawdź w OWU, czy zakres ochrony dotyczy także zderzenia ze zwierzęciem. Jeśli podczas kolizji doszło do obrażeń ciała i masz wykupione ubezpieczenie NNW, to również Ty i pasażerowie możesz uzyskać odszkodowanie. 

Problem zaczyna się, gdy nie wykupiłeś żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Czy otrzymasz wtedy odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzę? Sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana.

Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych odpowiedzialność za ochronę przed dzikimi zwierzętami ponosi zarządca drogi. Kto nim jest? Wiele zależy od rodzaju drogi, gdzie doszło do wypadku drogowego. Zarządcą drogi może być Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – w przypadku dróg krajowych, zarząd województwa – na drogach wojewódzkich, zarząd powiatu – na drogach powiatowych oraz wójt, burmistrz czy też prezydent miasta – w przypadku dróg gminnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych zarządca drogi ma obowiązek m.in. zastosować rozwiązania, które zabezpieczą ruch, a także znaki i sygnały drogowe. W przypadku dzikich zwierząt, które często przemieszczają się po drodze, konieczne jest zastosowanie znaku A-18b.

Jeśli do kolizji doszło na terenie objętym znakiem A-18b, to naprawdę trudno będzie uzyskać odszkodowanie. Często jest to wręcz niemożliwe. Twoje szanse wzrosną, gdy przy drodze nie ma tego znaku.

Koniecznie sprawdź też, czy w momencie przejazdu nie odbywało się polowanie. Bardzo często zdarza się, że zwierzyny wpadają w popłoch po usłyszeniu wystrzału i wybiegają na drogę. Wówczas za poniesione przez Ciebie szkody odpowiedzialność ponosi zarządca koła łowieckiego.

Kto jest odpowiedzialny za udowodnienie winy podmiotów?

To właśnie na Tobie ciąży obowiązek udowodnienia, że to inne podmioty są winne Twojej kolizji z dzikim zwierzęciem. Dlatego tak ważne jest dokładne zebranie dowodów takich, jak:

  • zdjęcia z miejsca zdarzenia, dokumentujące uszkodzenie samochodu, a także brak znaków ostrzegających przed możliwością pojawienia się dzikich zwierząt w okolicy;

  • policyjne notatki zapisane po przyjeździe na miejsce zdarzenia;

  • zeznania świadków, czyli pasażerów samochodu lub innych kierowców, np. nagranie zeznania;

  • statystyki wypadków z udziałem dzikich zwierząt w miejscu, gdzie doszło do kolizji – możesz je otrzymać od policji, koła łowieckiego lub nadleśnictwa.

Pamiętaj, że odpowiedzialne podmioty mogą odmówić Ci wypłaty odszkodowania za uszkodzony samochód. W takim przypadku możesz wystąpić na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. Najważniejsze staje się to, aby walczyć o swoje prawa i wiedzieć, do kogo należy zwrócić się o wypłatę odszkodowania za wypadek drogowy z udziałem zwierzęcia.

Najnowsze wpisy

Inszury.pl wspiera polską kulturę

Jakie są rodzaje ryzyka objętego ubezpieczeniem NNW?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Inszury.pl porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie

Inszury.pl to wyjątkowa porównywarka ubezpieczeń, która wyróżnia się na tle innych platform. To miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze oferty różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Inszury.pl skupia się na indywidualnym podejściu do klientów i oferuje im kompleksowe rozwiązania, uwzględniające ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu Inszury.pl zyskało renomę jako porównywarka ubezpieczeń inna niż wszystkie, która stawia na jakość i profesjonalizm.